Konyhai vasalatok és rácsok

A konyhabútorok tervezésekor a formán túl a funkcionalitást és a praktikumot is szem előtt kell tartani. Az ergonómikus kialakítás mellett fontos szempont a bútorelemekben lévő tárgyak könnyű hozzáférhetősége is. A megfelelő vasalatok választása növelheti a konyhabútorok funkcionalitását, könnyebbé teheti a mindennapi használatot és hosszú élettartamot biztosíthat.

Fiókok

1687337245-img-3747.jpg

1687337243-img-3748.jpgElőnye, hogy fékezve és hangtalanul záródik. Magas komfortérzetet biztosít a konyhában. A fióknyitás újabb variációja, az a vasalat ami lehetővé teszi, hogy konyhabútorunk frontjára nem kell fogantyút szerelnünk, az un. push open. Ez leginkább modernebb megjelenésű konyháknál jelentős, a fiók előlapját könnyedén megnyomva kinyílik fiókunk.Fiók típusok között is hatalmas a választék, kicsi, illetve mély fiókok, rejtett fiókok, egy nagy fiókba két kisebb helyezkedik el, utóbbinak előnye, hogy csak egy nagy fiókfrontot látunk.

Ezek a kényelmet biztosító fióknyitások átültethetőek a hagyományos nyíló ajtókba is. Ugyanúgy kérhet csillapítós, önzáródós pántokkal ellátott ajtókat, amely meggátolja, hogy ajtónk nagy lendülettel rácsapódjon bútorunkra.

Ha konyhabútora felső elemeit nem sima nyílós ajtókból, hanem felnyíló ajtós elemekből szeretné, és hogy ezek is hangtalanul záródjanak, erre is van megoldásunk. Alap esetben gázteleszkópot használunk az ilyen tipusú ajtóknál. A képeken látható ajtómegoldásokat is választhatja az aki magasabb komfortérzetet szeretne.

Ezen vasalatok előnyei a következők: megnöveli a bútor élettartamát, ugyanis nem koppan és ütközik neki a fiók illetve az ajtó minden egyes ajtózáródáskor a bútor korpuszának. A fentiekben említett komfortérzet növekedés ami ezekkel a pántolásokkal jár. Azonban nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy aki ezeket a megoldásokat választja, konyhája összegét is megnöveli. Mindenképp célszerű kipróbálni élőben, hogy lássa és érezze a különbséget egy hagyományos és egy csillapítós ajtó- illetve fiókcsukódás között.

Elemekbe építhető rácsok – Helykihasználás

Hogyan érhetjük el, hogy konyhabútorunk pakolhatósága megnövekedjen? Sokan nem is gondolnák, hogy a fiókos elemek adottságai révén jobban kielégítik ezt, mint a hagyományos nyíló ajtós szekrények. Ennek magyarázata rendkívül egyszerű. Míg a széles polcos elemekben lehetnek olyan részek, ahova nem látunk be, esetleg vannak kihasználatlan zugok, amiket szintén az elem mélységéből adódik, addig egy fiókos elemmel könnyedén kiküszöbölhetjük ezt, ugyanis, ha a fiókot kinyitjuk belátjuk teljes tartalmát. Célszerű olyan fiók vasalatot választani, ami lehetővé teszi a fiók teljes kihúzását, így még nagyobb lesz az áttekinthetőség és könnyebben belepakolhatunk. A fiókokba különböző rendszerezőket választhatunk, amik megkönnyítik pakolásunkat (evőeszköz tartókat, tányérfogókat, fedőtartókat, fűszertartókat stb.).


Meg kell említenünk, az alsó, felső, illetve magas elemekbe építhető rácsokat, melyek változatait napestig lehetne sorolni, így mi most csak a legjellemzőbbeket vesszük sorra.

Alsó elemekbe építhető rácsok

635a8bec011c9.png

Igen közkedvelt a keskeny elembe építhető palacktartó, illetve fűszertartó rács.
Élelmiszer, fűszer tárolására rendkívül alkalmas kihúzható vasalatok, kézre eső elhelyezkedésükkel, áttekinthetőségükkel könnyítik meg a konyhai munkálatokat.
Kihúzható rácsos tárolók, 2 vagy 3 polc résszel. Ajtólapra szerelhető vasalat vagy nyíló ajtós elembe beépíthető változat, amit az ajtónyitást követően ki kell húzni a szekrényből. Ezeket a szerelvényeket 60cm szélességig lehet beépíteni.

Felső elemekbe építhető rácsok

Felső elembe szerelhető, mosogató fölé csepegtető rész. Minimum beépítési szélesség 60cm.

Felső elembe szerelhető, manuálisan lehozható "polclift", mely megkönnyíti a felső elemek magasabb részeibe pakolt holmik elérését.

Sarokelemek

A konyhabútorok alsó sarokszekrényei sokszor jelentenek kiaknázatlan tárolási lehetőséget, a nehezen hozzáférhető helyük miatt. A megfelelően kiválasztott rácsok azonban képesek radikálisan megváltoztatni a helyzetet, és maximálisan kihasználni a rendelkezésre álló teret.

Egyik ilyen megoldás a 3/4-es forgókosár. Egy ilyen rendszer két vagy több forgó kosárból áll, amelyek lehetővé teszik a szekrény teljes belső terének kihasználását. A kosarak a szekrény ajtajának nyitásakor elforgathatók, lehetővé téve a tárolt tárgyak könnyű elérését. A forgókosarak acélból vagy műanyagból készülhetnek, és különböző méretűek és terhelhetőségűek lehetnek, hogy megfeleljenek a konyha tárolási igényeinek. Ezt a típusú rácsot 90x90-es "L" sarokelembe tesszük. Diagonál sarkoknál már befér a teljes kör alakú kosár is.

Vaksarkos elemekbe pedig félkör alakú kosarakat szoktunk ajánlani. Az ilyen rendszerek alapvetően két vagy több félkör alakú, vagy "félhold" formájú kosárból állnak. Ezek a kosarak jobb átláthatóságot biztosítanak, azonban 100%-os helykihasználást nem, ez a probléma a szekrény négyzetes és a kosarak íves formájából adódik.

Vakrészes sarokelembe már kitalálták azt a rácsos vasalatot, ami nagyobb helykihasználhatóságot eredményez, mint félkör alakú társai. Ezek a sarokszekrényből kiforduló 2 + 2 tálcás polcrendszerek, az un. cornerek. Ezek a rácsok már nem félkör alakúak, hogy jobban illeszkedjenek a szekrény formájához.






Illetve vannak a vese alakú kosarak, amik szintén azért lettek kifejlesztve, hogy nagyobb helykihasználhatóságot biztosítson. A vesekosár rendszer veseszerű formájú polcokból áll, melyek lehetővé teszik a szekrény teljes belső terének kihasználását, miközben minden tárolt tárgy könnyen hozzáférhető marad. Különböző méretekben és terhelhetőségben kapható, így tökéletesen illeszkedik az egyéni konyhai igényekhez és a különböző méretű sarokszekrényekhez.

Kamraszekrényekbe építhető rácsok

Az elemek szélessége melybe beépítésre kerülhetnek ezek a rácsok 30-60cm szélesek. Magasságuk változó. A benne található rácsok száma a magasságuk arányában változik. A magas elemeket magasságuk és mélységük miatt nem lehet kényelmesen átlátni és pakolni, ezért hívhatjuk segítségül a vasalatrendszereket. A rácsok, önbehúzós és csillapítós változatban is elérhetőek.

A fémrácsok hatalmas választéka lehetővé teszi, hogy praktikumot vigyünk konyhabútorunkban, tervezzük azt most, vagy már meglévő bútorunkat turbózzuk fel.
Az ilyen rácsok, és extra fiókzáródások kívülről nem vehetők észre egy bútoron, amíg nem vizsgáljuk meg alaposabban a konyhabútor, akkor azonban rögtön szembetűnik a különbség.

Említsük még meg pár szóban, az alsó elemekbe építhető szelektív hulladékgyűjtőket. Manapság már ilyen korszerű elemekkel is felszerelhetjük konyhabútorunkat. 30cmtől 60cm széles elemekbe építhetjük be ezeket a hulladéktárolókat.

Kérjen időpontot díjmentes konyhabútor tervezésre és ajánlatra!

Elképzelései alapján egy szakértőnk megtervezi Önnek új konyhabútorát egy 90 perces konzultáció alatt.

A konzultáció után e-mailben elküldjük ajánlatunkat.
Megrendelés esetén 3D látványtervet készítünk, majd a helyszíni felmérés után legyártjuk, majd beépítjük új konyhabútorát.

Kérjen időpontot!